Müjgan Özçay

Hakkında

Sanatçı, eğitmen, danışman, oyun yazarı ve yönetmen Müjgan Özçay, Samsun’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Kadıköy Maarif Koleji’nden sonra İstanbul Üniversitesi Pedagoji Bölümü’ne ve İstanbul Devlet Konservatuarı Opera Bölümü’ne girdi. Konservatuarın Opera Yüksek Bölümü’nden “hocaların hocası” Saadet İkesus Altan’ın öğrencisi olarak mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne katıldı ve solist olarak kariyer yaptı.

Sanat Dünyasında Müjgan Özçay

Solist olarak İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne katıldı. Teatral ve dans becerilerinin önde olduğu operetler, modern eserler, müzikallerdeki rolleriyle tanındı. Yurtiçi ve yurtdışında sayısız resital, konser ve gösteride sahne aldı. Sahne enerjisini izleyiciye aktardığı interaktif sahne şovları yazdı ve gerçekleştirdi.

Klasik bir şarkıcı olarak yetişmesine rağmen Opera’daki ilk yıllarında ortaya çıkan doğal yetenekleri ve gelişimi nedeniyle müzik, dans ve tiyatro öğelerinin harmanlandığı müzikal türüne yöneldi. Bu türe ilişkin araştırmalar ve uygulamalı çalışmalar yaptı. İstanbul Operası’nda pek çok operet, müzikal ve modern eserde rol aldı, bu alanda Türkiye’nin önde gelen isimlerinden biri oldu. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen “Batı Yakasının Hikâyesi”nde konuk oyuncu olarak oynadı.

Müzikallerdeki sahne deneyimlerini ünlü yabancı koreograf ve rejisörlerle çalışarak arttırdı. Amerikalı kareograf ve yönetmen Todd Bolonder ve Nancy Rhodes, Hollandalı yönetmen Adrian Brian ve Bob Fosse’nin asistanı Tony Stevens ile çalıştı.

Opera’da solist görevinin yanı sıra reji asistanlığı yaptı, dramaturgi çalışmaları yürüttü ve bazı oyunların Türkçe’ye çevrilmesi için prozodi ile ilgilendi. İngilizce ve Almanca’dan lied çevirileri yapan sanatçı, aynı zamanda sahne oyunları kaleme aldı. Yazdığı oyunlar ve hazırladığı gösteriler İstanbul Operası’nda ve çeşitli yerlerde sahnelendi.

Hem yurtiçinde hem de Fransa, Belçika gibi ülkelerde resitallerini sürdürüyor. Opera aryaları, klasik ve modern liedler, operet ve müzikal parçaları, Barok şarkılar, Noel şarkıları gibi değişik eserlerin yer aldığı bu resitallerin yanı sıra, film müzikleri, hafif müzik ve caz üzerine araştırmalar yapmakta, bu türleri içeren konserler, şovlar, televizyon programları gerçekleştiriyor. Ayrıca tango müziği üzerine kapsamlı bir incelemesi bulunan Özçay, Türk ve Arjantin tangolarından oluşan zengin bir tango repertuvarına sahip ve tango şovlar yapıyor.

Sanatçı, tematik dizi konserleriyle de alana farklılık getirdi. “Müze Konserleri”, “Aşk, Sevgi, Özlem Şarkıları”, “Eski İngiliz Şarkıları”, “Operet Gecesi”, “Amerikan Müzikleri”, “Müzikallerden Seçmeler”, “Caz Akşamı”, “İngiliz Bestecilerinden Seçmeler”; Timur Selçuk’la birlikte gerçekleştirdiği “Şarkılarla Esintiler” ve “ Kadın Üzerine Çeşitlemeler” gibi interaktif ve kabare tarzı dizi konser ve gösterilerin yanı sıra, kurum ve kuruluşlar adına kutlama törenleri, Cumhuriyet Balo’ları gibi özgün gösteriler hazırlayıp yönetiyor.

Farklı Alanlarda Müjgan Özçay

Şarkı sözlerini yazıp senaryosuna katkıda bulunduğu ve başrolünü üstlendiği “Fosforlu Cevriye” dizisiyle televizyon dünyasında tanındı. Ardından “İşte Müzik”, “Bir Tango Bir Dans”, “Film Müzikleri”, “Suare” ve “Hafta Sonu” gibi televizyonda canlı yayınlanan müzik programlarını hazırladı ve sundu.

Tüm bu etkinliklerin yanı sıra, çeşitli sanat kurumlarında ses, nefes ve şan eğitmenliği yaptı, pek çok hafif müzik şarkıcısı, tiyatrocu ve opera sanatçısı ile çalıştı. Değişik dönemlerde Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda ve Çağdaş Müzik Merkezi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli üniversitelerde seminer ve konferanslar vermeyi sürdürüyor.

Yönetiminde olduğu pek çok sivil toplum kuruluşunun yanı sıra Özerk Sanat Konseyi (ÖSK) ile birlikte sanat alanlarının örgütlenme ve yapılandırma çalışmalarında yer aldı. KültürSanatSen’in yönetim kurulunda bir dönem çalıştı.

Sanatçı ve Sanatseverler Kültür ve Dayanışma Derneği (SANSEV)’nin 2013’ten beri her yıl gerçekleştirdiği SANSEV İstanbul Uluslararası Çok Sesli Koro Festivali’nin düzenleyicilerinden. Gelenekselleşen bu 4 günlük festivalin sunucusu ve sahne yönetmeni.

Oyunlar ve sahne gösterileri yazıyor. Müzikal gösteriler, şovlar hazırlıyor ve sahneye taşıyor. Sanat dergilerine yazılar yazıyor. 2019’dan beri Günışığı Kitaplığı’nın “Yaratıcı Okuma Uygulamaları Veritabanı” olan gunisigiYOU.com projesinde çalışıyor.  Yayınevi bünyesinde her yaştan okura yönelik Atölyeler gerçekleştiriyor. 

İş Dünyasında Müjgan Özçay

Soysal Eğitim Danışmanlık’ta 26 yıl üst düzel yönetici ve danışman olarak çalıştı. 2018’den beri kendi markasıyla serbest çalışıyor. İletişim ve kişisel gelişimin bütün konularında çeşitli kademelerdeki profesyonellere ve yöneticilere seminerler veriyor, üst düzey yöneticilere danışmanlık ve koçluk yapıyor.

Beyaz eşyadan enerjiye, tekstilden GSM’e, turizmden gıdaya, ambalajdan aydınlatmaya, finanstan sağlığa kadar her sektörde sayısız kurum ve markayla işbirliği yapıyor. Tarzı, donanımı, kendine özgü yaklaşımı ve üslubuyla katılımcılarda iz bırakan bir “marka eğitmen” olarak tanınıyor.

İş dünyasının yayın organlarında köşe yazarlığı yapan Özçay, halen birçok etkinlik yönetiyor ve moderatörlük yapıyor. İş ve sanat dünyasında konferanslar veriyor, atölyeler, söyleşiler gerçekleştiriyor.

Hem gereksinime yönelik eğitimlerin ve içeriklerin hazırlanması, hem eğitimcilerin yetiştirilmesi hem de mevcutların yetkinliklerinin arttırılması konularında uzmanlığı ve deneyimi nedeniyle “Eğitimcinin Eğitimcisi” olarak isim yaptı.

Kişisel gelişim türünde kitapları yayımlandı.

Hakkında

Konservatuarın Opera Yüksek Bölümü’nden “hocaların hocası” Saadet İkesus Altan’ın öğrencisi olarak mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne katıldı ve solist olarak kariyer yaptı. [ Devamı > ]

Arama